Jurij Andruchowycz, Andrzej Stasiuk „Moja Europa”

Kolejny raz o tej części świata, zwanej Europą Środkową. Ten temat będzie zapewne powracać wielokrotnie, na mojej półce zebrało się już kilka książek z wydawnictwa Czarne, które właśnie temu regionowi są poświęcone. Co jakiś czas czytam o Afryce, Japonii czy jak ostatnio przy Marquezie, o Ameryce Łacińskiej. Jednak są to światy zbyt odległe, w które można wniknąć raczej za pomocą przeczytanych lektur niż na bazie własnych doświadczeń. A Europa Środkowa, znajduje się tuż obok. Czy to jest ten większy obszar, za który można uznać swoje miejsce, swoją ojczyznę? Takiej w skali makro? Z pewnością poznanie tego skrawka jest o wiele bardziej realne, a wycieczka do Budapesztu, Pragi, Bratysławy czy Bukaresztu nie nastręcza aż tak dużych wysiłków. A przy odrobinie dobrych chęci można wpaść tam nawet na weekend.

Życie pośrodku nastręcza wielu problemów. Jak pisze w swojej części Stasiuk, z tego miejsca wszędzie jest jednakowo blisko lub jednakowo daleko. Zależy od perspektywy. Tutaj na wschód od Zachodu i na zachód od Wschodu, nie przynależy się ani do jednego ani do drugiego. Można traktować to jako swoiste rozdarcie lub starać się odnaleźć w takiej przestrzeni. I dwa eseje, jeden Andruchowycza, drugi Stasiuka są dla mnie właśnie taką próbą. Krótkie formy, które najlepiej przeczytać jednym tchem, żeby jak najlepiej poczuć więź z autorem i zrozumieć treść, o której pisze. Początkowe wynurzenia obu autorów były dla mnie jakby wyrwane z kontekstu, zbyt abstrakcyjne i nielogiczne. Jednak w miarę dalszej lektury odnajdywałam się w tym nakreślonym przez nich świecie.

Moja Europa, spojrzenie na swój europejski kąt z perspektywy Ukraińca i Polaka. Zachowując swój przymiotnik europejski, jest diametralnie różny od swojego zachodniego odpowiednika. Niekoniecznie gorszy.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: